A Vatikán és az amerikai imperializmus szövetsége
Lampart Üzemi Híradó, 1950. április 22.
A legelső jelenség, ami megkapott, az a nagyarányú érdeklődés volt, mely az előadást megelőzte. A karzatok is zsúfolásig megteltek.
Losonczy elvtárs [Losonczy Géza – eszengé] beszéde elején rámutatott arra a hatalmas vagyonra, amelyet a Vatikán évszázadok alatt hívői millióinak jóhiszeműségén és vallásosságán keresztül szerzett meg és a Vatikán maga is tőkefelhalmozóvá, tőkéssé, tehát a dolgozó nép kizsákmányolójává lett.
Így természetessé vált az a szövetség, amely a Vatikán és az amerikai imperialisták között létrejött. A szentszék nem tudja és soha sem tudta függetleníteni magát az államhatalmaktól. Ennek következtében nem is azt a hivatást töltötte be a földön, amelyet a keresztény ősök létrehoztak (hogy az elnyomottakat emelje fel), hanem a hatalmon levők mindenkori kiszolgálóivá lett. És ez számunkra természetes volt, mert a Vatikán maga is, mint tőkés kapitalistává vált. Hisz bankjai, gyárai, földbirtokai, kereskedelmi vállalatai voltak és vannak, melynek jövedelmében nem az elnyomottak, hanem a kizsákmányoló osztály uralmát segítik elő.
Ezt domborítja ki az a titkos egyezmény, melyet a Vatikán az amerikai imperialistákkal kötött. Szerintünk ez is természetes, hisz itt közös ellenfél ellen lépnek fel. A szocialista társadalom, az elnyomottak és a kisemmizettek felszabadítója, a Szovjetunió ellen szövetkeztek.
Mit kíván ezen a szövetségen belül az amerikai imperializmus a Vatikántól?
Azt, hogy azokban a politikai harcokban, melyeket a dolgozó nép az elnyomói és kizsákmányolói ellen vív, állítsa szembe azt a több évszázadon át kiépített vallásgépezetet, melyen keresztül a hívők lelkiségét, vallásos meggyőződését használja fel a közös céljuk érdekében, a kizsákmányolók osztályuralmának megszilárdítására.
Lásd az olaszországi választásokat, hol kevéssel a választások előtt pápai kortesszózat hangzott el a Szent Péter-templom erkélyéről. Persze, ez csak egyike a sok közül azoknak a vallásos mezbe burkolt támogatásoknak, melyeket a Vatikán nyújt a szövetségeseinek, a dolgozó nép elnyomóinak.
És mit kap a Vatikán ezért a támogatásért az imperialistáktól?
Ezért a politikai támogatásért megkapja a kizsákmányoláshoz szükséges gazdasági előfeltételeket, melyet az államhatalom, mint erőszakszervezet tud csak biztosítani a tőkések számára. Ilyenek a bányák kihasználására, a vállalatok létesítésére, a kereskedelmi kapcsolatok kiszélesítésére szolgáló jogok. Ezek azok a szempontok, melyekért a Vatikán az amerikai imperialisták szolgálatában áll, mert a Vatikán jövedelmének 80 százaléka éppen az északamerikai és délamerikai államoktól származik.
Nagyon súlyos vádirat ez a Vatikán ellen, ha egyszer lehull a fátyol a hívők, a kizsákmányoltak szeméről!
Még nagyon felháborító az a tény, hogy jámbor papi köntösbe bújt kémek és szabotőrök kiképzését a Vatikán nemcsak Rómában és Olaszországban, végzi, hanem az Egyesült Államokban is. Melyeket aztán a szocializmust építő országokba küldenek szét, különböző megbízatással. Így aztán a Vatikán maga az, amely lehetetlenné teszi a megegyezést állam és az egyház között.
Így alacsonyítják le a vallást politikai eszközzé, és használják fel álcázásnak, sőt pajzsul a tőke és a munka harcában a kizsákmányolók mellett, az elnyomottak ellen.
Ezek voltak azok a gondolatok, amelyek Losonczy elvtárs előadása nyomán bennem kialakultak.
Budai László